Revoluční umělá bionická slinivka Beta Bionics iLet


Revoluční umělá slinivka Beta Bionics iLet pro rok 2022 !

V druhé půlce roku 2022 by měla přijít na trh „umělá slinivka“ pod názvem iLet od společnosti beta Bionics. Bude se jednat o přístroj, který bude automaticky udržovat ideální hladinu glukózy v krvi a snižovat tak stavy hypoglykemii u diabetiků prvního typu. Aktuálně jsou prováděny klinické testy, které přinášejí úžasné výsledky. Pacienti se shodují na tom, že jejich život je opět jako dřív.


Co je diabetes 1. typu ?

U tohoto typu diabetu dochází k úplnému zničení buněk slinivky břišní produkujících inzulín. Léčba proto vždy vyžaduje celoživotní dodávání inzulínu, pečlivou samostatnou kontrolu glykémií a reakcí na naměřené hodnoty (selfmonitoring), ukázněnost ve stravování, úpravy dávek inzulínu při fyzických aktivitách.


V čem je iLet tak revoluční oproti ostatním pumpám ?

Běžné inzulínové pumpy, které jsou aktuálně na trhu mají pouze kazetu s inzulínem. Ten je dodáván v malých dávkách do těla nemocného a snižuje hladinu cukru v krvi. Nedokáží však dobře řešit stav, kdy dojde k přílišnému snížení této hladiny. Pacienti musí zhruba 30 minut před každým jídlem provádět měření cukru a na pumpě dodávat tzv. Bolusový inzulín.

Beta Bionics Ilet bude obsahovat glukagon + inzulínové kazety, takže se bude starat o to, aby jste se drželi v ideálních hodnotách. Možnost reagovat na sníženou hladinu glukózy v krvi aplikací glukagonu je spolu s automatizací hlavním rozdílem oproti klasické léčbě. Pacienti díky tomu nemusí v podstatě nic řešit. Snímač předává v krátkých časových úsecích informace o hladině cukru v krvi a na základě algoritmu dodává bionická slinivka potřebné hormony do krve.


Inzulín a glukagon

Inzulín a glukagon sou dva hormony vznikající ve slinivce břišní a ovlivňující hladinu cukru (glukózy) vkrvi (glykémie).

Inzulín je hormon bílkovinné povahy vznikající v beta buňkách Langerhansových ostrůvků slinivky břišní (latinsky ostrov = insula), snižuje hladinu glukózy v krvi. Hladina glukózy v krvi stoupá po enzymatickém štěpení vyšších cukrů přijatých v potravě. Vlivem inzulínu proniká glukóza do buněk, kde je zdrojem energie (popř. přeměněna za zásobní glykogen).

Glukagon je polypeptid vznikající v alfa buňkách Langerhansových ostrůvků slinivky břišní slinivky břišní, je antagonistou inzulínu. Působením glukagonu se v játrech štěpí zásobní glykogen zpět na glukózu a zvyšuje se tak její hladina v krvi.

Aby bionická slinivka mohla být uvedena na americký trh, vědci požadují další studie, které prokáží, že reakce na hypoglykemie i hyperglykemie nezpůsobují poškození pankreatu či jater.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *